teqball

Zasady gry w TEQBALL

▪ W teqball można grać w singla i w debla.

▪Do gry służy piłka do piłki nożnej w rozmiarze „5”.
▪Mecz wygrywa gracz / drużyna, która jako pierwsza zwycięży w 2 setach. Każdy set składa się z 12 punktów. Przy stanie 1:1 w setach, decydującą partię gra się do dwóch punktów przewagi (np. 13:11).
▪Nie dotykając piłki więcej niż 3 razy, należy zwrócić ją na połowę przeciwnika przy użyciu dowolnej części ciała oprócz rąk.
▪Nie można 2 razy pod rząd odbić piłki tą samą częścią ciała.
▪Nie można 2 razy pod rząd przebić piłki na połowę przeciwnika tą samą częścią ciała.
▪W grze deblowej zawodnicy z tej samej drużyny muszą wymienić między sobą przynajmniej 1 podanie zanim zwrócą piłkę na połowę przeciwnika.
▪Wejście w kontakt fizyczny ze stołem i jego elementami oraz zawodnikami drużyny przeciwnej jest niedozwolone i skutkuje ujemnym punktem.
▪Jeżeli w trakcie rozgrywania akcji piłka odbije się od siatki i wróci do gracza / drużyny, gra może być kontynuowana pod warunkiem, że wcześniej piłka nie dotknęła podłoża, ani blatu stołu, a gracz / drużyna nie wykorzystała limitu odbić.
▪W deblu zawodnik nie może przebić piłki na połowę przeciwnika przy użyciu tej samej części ciała, co jego współpartner w poprzedniej akcji.
▪W momencie zagrania piłki na połowę przeciwnika, zawodnik atakujący musi znajdować się na swojej połowie.
▪Jeżeli piłka po trafieniu w siatkę dotknie blatu na połowie przeciwnika przynajmniej trzy razy, zagranie powtarza się.
▪Piłka musi być zagrana na połowę przeciwnika znad siatki.
▪Jeżeli piłka dotknie kantu stołu i zmieni swój kierunek lotu, zagranie powtarza się. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przeciwnik dotknie piłkę, zanim ta odbije się od podłoża, w tym wypadku gra jest kontynuowana.
SERWIS:
▪Serwis może być zagrany każdą częścią ciała oprócz rąk.
▪Linia serwisowa znajduje się 2 metry od krawędzi stołu.
▪Zawodnik nie może nastąpić, ani przekroczyć linii podczas wykonywania serwisu.
▪Serwujący zawodnik musi podrzucić piłkę rękoma i zagrać ją powyżej poziomu blatu stołu bezpośrednio na połowę przeciwnika.
▪Jeżeli piłka dotknie siatki, serwis jest niezaliczony.
▪Serwujący zawodnik ma dwie próby na poprawne wykonanie serwisu.
▪Przynajmniej jedna noga musi mieć styczność z podłożem podczas wykonywania serwisu.
▪Serwujący zawodnik musi znajdować się w obrysie stołu podczas wykonywania zagrania.
▪Po każdych 4 punktach następuje zmiana serwującego zawodnika / drużyny. W deblu zawodnicy z tej samej drużyny zamieniają się funkcjami po każdych 4 punktach – zawodnik przyjmujący staje się zawodnikiem serwującym, a ten który serwował zajmuje jego miejsca na odebraniu serwisu.